Tata Steel Challengers Playing Schedule

All rounds start at 13:30 in Wijk aan Zee, except for Sunday the 26th when the round starts at 12.00. The first round is on 11 January. Restdays for the Masters and Challengers are scheduled on 15 January, 20 January and 23 January.

Chess on Tour Round (Round 5, 16 January in Eindhoven) start at 14:00

Round 1 - Saturday the 11th
Saduakassova, Dinara - Mamedov, Rauf ½-½
Anton Guijarro, David - Abdusattorov, Nodirbek ½-½
Smeets, Jan - Van Foreest, Lucas ½-½
Ganguly, Surya Shekhar - Warmerdam, Max 1-0
L'Ami, Erwin - Smirnov, Anton 1-0
Keymer, Vincent - Eljanov, Pavel 0-1
Nihal Sarin - Grandelius, Nils ½-½

Round 2 - Sunday the 12th
Mamedov, Rauf - Grandelius, Nils 1-0
Eljanov, Pavel - Nihal Sarin ½-½
Smirnov, Anton - Keymer, Vincent ½-½
Warmerdam, Max - L'Ami, Erwin ½-½
Van Foreest, Lucas - Ganguly, Surya Shekhar ½-½
Abdusattorov, Nodirbek - Smeets, Jan 0-1
Saduakassova, Dinara - Anton Guijarro, David ½-½

Round 3 - Monday the 13th
Anton Guijarro, David - Mamedov, Rauf ½-½
Smeets, Jan - Saduakassova, Dinara ½-½
Ganguly, Surya Shekhar - Abdusattorov, Nodirbek ½-½
L'Ami, Erwin - Van Foreest, Lucas ½-½
Keymer, Vincent - Warmerdam, Max ½-½
Nihal Sarin - Smirnov, Anton ½-½
Grandelius, Nils - Eljanov, Pavel ½-½

Round 4 - Tuesday the 14th
Mamedov, Rauf - Eljanov, Pavel ½-½
Smirnov, Anton - Grandelius, Nils ½-½
Warmerdam, Max - Nihal Sarin 0-1
Van Foreest, Lucas - Keymer, Vincent ½-½
Abdusattorov, Nodirbek - L'Ami, Erwin ½-½
Saduakassova, Dinara - Ganguly, Surya Shekhar 0-1
Anton Guijarro, David - Smeets, Jan 1-0

Round 5 - Thursday the 16th
Smeets, Jan - Mamedov, Rauf 1-0
Ganguly, Surya Shekhar - Anton Guijarro, David ½-½
L'Ami, Erwin - Saduakassova, Dinara 1-0
Keymer, Vincent - Abdusattorov, Nodirbek 0-1
Nihal Sarin - Van Foreest, Lucas 0-1
Grandelius, Nils - Warmerdam, Max 1-0
Eljanov, Pavel - Smirnov, Anton 1-0

Round 6 - Friday the 17th
Mamedov, Rauf - Smirnov, Anton ½-½
Warmerdam, Max - Eljanov, Pavel 0-1
Van Foreest, Lucas - Grandelius, Nils 0-1
Abdusattorov, Nodirbek - Nihal Sarin ½-½
Saduakassova, Dinara - Keymer, Vincent 0-1
Anton Guijarro, David - L'Ami, Erwin ½-½
Smeets, Jan - Ganguly, Surya Shekhar ½-½

Round 7 - Saturday the 18th
Ganguly, Surya Shekhar - Mamedov, Rauf ½-½
L'Ami, Erwin - Smeets, Jan ½-½
Keymer, Vincent - Anton Guijarro, David ½-½
Nihal Sarin - Saduakassova, Dinara 1-0
Grandelius, Nils - Abdusattorov, Nodirbek ½-½
Eljanov, Pavel - Van Foreest, Lucas ½-½
Smirnov, Anton - Warmerdam, Max ½-½

Round 8 - Sunday the 19th
Mamedov, Rauf - Warmerdam, Max 1-0
Van Foreest, Lucas - Smirnov, Anton ½-½
Abdusattorov, Nodirbek - Eljanov, Pavel ½-½
Saduakassova, Dinara - Grandelius, Nils 0-1
Anton Guijarro, David - Nihal Sarin 1-0
Smeets, Jan - Keymer, Vincent 0-1
Ganguly, Surya Shekhar - L'Ami, Erwin ½-½

Round 9 - Tuesday the 21st
L'Ami, Erwin - Mamedov, Rauf  
Keymer, Vincent - Ganguly, Surya Shekhar  
Nihal Sarin - Smeets, Jan  
Grandelius, Nils - Anton Guijarro, David  
Eljanov, Pavel - Saduakassova, Dinara  
Smirnov, Anton - Abdusattorov, Nodirbek  
Warmerdam, Max - Van Foreest, Lucas  

Round 10 - Wednesday the 22nd
Mamedov, Rauf - Van Foreest, Lucas  
Abdusattorov, Nodirbek - Warmerdam, Max  
Saduakassova, Dinara - Smirnov, Anton  
Anton Guijarro, David - Eljanov, Pavel  
Smeets, Jan - Grandelius, Nils  
Ganguly, Surya Shekhar - Nihal Sarin  
L'Ami, Erwin - Keymer, Vincent  

Round 11 - Friday the 24th
Keymer, Vincent - Mamedov, Rauf  
Nihal Sarin - L'Ami, Erwin  
Grandelius, Nils - Ganguly, Surya Shekhar  
Eljanov, Pavel - Smeets, Jan  
Smirnov, Anton - Anton Guijarro, David  
Warmerdam, Max - Saduakassova, Dinara  
Van Foreest, Lucas - Abdusattorov, Nodirbek  

Round 12 - Saturday the 25th
Mamedov, Rauf - Abdusattorov, Nodirbek  
Saduakassova, Dinara - Van Foreest, Lucas  
Anton Guijarro, David - Warmerdam, Max  
Smeets, Jan - Smirnov, Anton  
Ganguly, Surya Shekhar - Eljanov, Pavel  
L'Ami, Erwin - Grandelius, Nils  
Keymer, Vincent - Nihal Sarin  

Round 13 - Sunday the 26th
Nihal Sarin - Mamedov, Rauf  
Grandelius, Nils - Keymer, Vincent  
Eljanov, Pavel - L'Ami, Erwin  
Smirnov, Anton - Ganguly, Surya Shekhar  
Warmerdam, Max - Smeets, Jan  
Van Foreest, Lucas - Anton Guijarro, David  
Abdusattorov, Nodirbek - Saduakassova, Dinara  


Rate of play Masters and Challengers

100 minutes for 40 moves, followed by 50 minutes for 20 moves, then 15 minutes for the remaining moves with 30 seconds cumulative increment for each move starting from the first move.